Opis
Zastosowanie
Głównym przeznaczeniem urządzenia jest mielenie zużytych katalizatorów samochodowych do frakcji drobnoziarnistego proszku o średnicy 0,05-0,8mm.
Budowa i zasada działania
Na ramie zabudowane jest „serce” młyna, czyli bęben obracający się w osi poziomej zamontowany w oprawach łożyskowych. Napęd przekazywany jest bezpośrednio na oś bębna za pomocą przekładni planetarnej. Całość obudowana jest osłoną wykonaną z blachy w której zamontowany jest materiał wygłuszający pracę młyna. Załadunek produktu przeprowadzany jest od góry, natomiast wyładunek zmielonej frakcji odbywa się automatycznie poprzez wyciąganie jej podczas obracania się bębna i wywołania podciśnienia ( za pomocą dodatkowych maszyn; wyłapywacza cyklonowego i urządzenia ciśnieniowego). W celu ergonomicznej pracy obsługi, zamontowane są podesty obsługowe i schody.
Młyn kulowy to odmiana młyna, w którym funkcję mielników spełniają kule o różnych średnicach, wykonane z twardego materiału o dużej gęstości takiego jak: stal lub ceramika. Zasada działania młynów kulowych polega na tym, że pod wpływem działania sił odśrodkowych, wywołanych obrotami bębna, unoszone są mielniki wraz z mielonym materiałem na określoną wysokość, a następnie opadają lub zsuwają się, rozdrabniając materiał przez udar i ścieranie.
Wielkość zmielonej frakcji zależy od użytych mielników, gabarytów młyna (zwłaszcza jego średnicy) i od zadanych parametrów pracy: takich jak czas mielenia, prędkość, ilość oraz gabaryty wsadu.